O Autorach

Aneta Pankowska

Jestem radcą prawnym od roku 2005. Moje zawodowe zainteresowania oraz działalność koncentrują się na prawie własności intelektualnej (znaki towarowe, patenty, prawo autorskie, nieuczciwa konkurencja oraz dobra osobiste). Z dużym powodzeniem prowadzę także procesy gospodarcze. Jestem Partnerem w Kancelarii RKKW – Kwaśnicki & Wróbel i Partnerzy.

Procesy gospodarcze to moja pasja od początku aktywności zawodowej. Fascynuje mnie budowanie strategii postępowania oraz argumentacji w sporze, a potyczki sądowe to najbardziej emocjonująca część pracy prawnika. Zainteresowanie własnością intelektualną zaś zaczęło się trochę przypadkiem, kiedy jeszcze w trakcie aplikacji radcowskiej rozpoczęłam współpracę z kancelarią Gleiss Lutz (obecnie Schoenherr) i trafiłam do referatu, zajmującego się tą właśnie problematyką.

W roku 2009 ukończyłam Podyplomowe Studia Prawa Własności Intelektualnej przy Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie pracy w Gleiss Lutz odbyłam także kilkumiesięczną praktykę w niemieckim biurze tej kancelarii w referacie znaków towarowych, pracując w ramach zespołu kierowanego przez jednego z najlepszych prawników z tej dziedziny w Niemczech. Tam dowiedziałam się, czym jest głęboka specjalizacja i na czym polega profesjonalizm usług prawniczych. Jestem głęboko przekonana, że i polski rynek usług prawnych będzie musiał pójść tą drogą (oczywiście z korzyścią dla klientów). Niemiecki model obsługi prawnej, z którym miałam do czynienia przez znaczną część swojej zawodowej drogi (aż do rozpoczęcia współpracy z RKKW w roku 2011), nauczył mnie jeszcze jednej ważnej rzeczy w tym zawodzie – ogromnej precyzji oraz niezbędnego „uporządkowania” w budowaniu argumentacji prawnej. Jest to – w moim przekonaniu – kluczowy czynnik, decydujący o powodzeniu postępowania (zwłaszcza w sprawach zawiłych i skomplikowanych). Jest to szczególnie cenne także w sporach z zakresu IP, gdzie często – z braku wyraźnych lub jednoznacznych poglądów doktryny – trzeba oprzeć się na własnej sile przekonywania.

Aleksandra Modzelewska

Obecnie jestem aplikantem adwokackim. Studia prawnicze odbywałam na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów swoje pasje w zakresie prawa własności intelektualnej (znaki towarowe, prawo patentowe, prawo autorskie, nowe technologie) i prawa ochrony konkurencji (w szczególności w kontekście szeroko rozumianego transferu technologii) miałam okazję pielęgnować  pod okiem najlepszych teoretyków i praktyków prawa w Polsce. Było to doświadczenie niezwykle rozwijające i motywujące do dalszej pracy nad sobą i swoim warsztatem merytorycznym. W trakcie studiów byłam również stypendystką programu Erasmus+ na Uniwersytecie w Antwerpii, gdzie nauczyłam się zupełnie innego spojrzenia na prawo… to jest spojrzenia holistycznego, niezwykle funkcjonalnego i praktycznego. Obecnie jestem również uczestnikiem studiów podyplomowych „Prawo nowoczesnych technologii”, organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego.

Samo zainteresowanie prawem własności intelektualnej zrodziło się już w okresie mojej młodości (choć raczej późnej, bo w czasach liceum). Od dziecka pasjonowały mnie nowe technologie, informatyka, grafika, gry komputerowe, no i … prawo. Niecodzienna – jakby się zdawało – wiązka zainteresowań  doprowadziła mnie wówczas do konstatacji, by rozwijać i profesjonalizować się w dziedzinie prawa IP oraz IT. Jak się zdaje, te młodzieńcze postanowienie, udaje mi się konsekwentnie realizować.

 Aleksandra Puszczało

Jestem aplikantem adwokackim, na ostatniej prostej przed egzaminem zawodowym. Od 01.01.2015 r. współpracuję z mec. Anetą Pankowską, pod której bacznym okiem szkolę swój warsztat prawniczy. Byłam dzieckiem bardzo dociekliwym i pewnym siebie. Pochłaniałam każdą liczbę książek i lubiłam się uczyć, dlatego zdecydowałam się na wybór drogi prawniczej, dzięki której wciąż mogę się rozwijać. Adwokatem chciałam być od zawsze (ku uprzedzeniom i przestrogom rodziny). Już w trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim (ukończonych z uściskiem ręki dziekana) rozpoczęłam swoją praktykę w zakresie prawa procesowego, którą kontynuuje z powodzeniem po dziś dzień.

Często żartuję, że w sądzie mogłabym rozstawić namiot i wychodzić z niego tylko na rozprawy. Moją pasją jest układanie strategii procesowych, które następnie realizuję w ramach toczących się procesów. Prywatnie jestem miłośniczką zdrowego trybu życia oraz wycieczek górskich i rowerowych. Zawsze staram się być uśmiechnięta, pogodna i życzliwa, no chyba że przeciwnik procesowy próbuje wykazać, że nie mam racji.